Dlaczego mikroskop ?

Praca na tak niewielkiej powierzchni jak powierzchnia zęba wymaga dużej precyzji. Użycie mikroskopu, który powiększa leczony obszar i doskonale go oświetla znacznie pomaga tą dokładność osiągnąć. Poza dokładnym obejrzeniem wnętrza zęba, za pomocą mikroskopu stomatolog może także zbadać mikrozmiany zachodzące na powierzchni uzębienia. To pozwala np. na stwierdzenie, czy mamy do czynienia z ogniskiem próchnicy, czy tylko z przebarwieniem.

Mikroskop umożliwia też ocenę szczelności założonych wypełnień, licówek, koron i mostów a także jest przydatny podczas opracowywania zębów pod wkłady koronowe, koronowo – korzeniowe, korony i mosty protetyczne. Dlatego mikroskop przydaje się w wielu dziedzinach stomatologii, a przede wszystkim przy leczeniu kanałowym – fachowo zwanym endodontycznym. Czasem skomplikowany układ kanałów powoduje, że leczenie kanałowe bez użycia mikroskopu może się okazać w pewnych przypadkach  niemożliwe. Wielokrotne powiększenie pola zabiegowego, znacznie ułatwia pracę oraz w znacznym stopniu zwiększa szanse na powodzenie zabiegu.

Przeoczenie kanału którego ujście czasem ma grubość włosa ludzkiego albo jego niedostateczne oczyszczenie czy nieszczelne wypełnienie może spowodować poważne powikłania w przyszłości i konieczność powtórzenia leczenia, a nawet utratę zęba .