Abrazja Powietrzna

Abrazja jest metodą bezwiertłowego opracowywania ubytków. Specjalna mieszanina wody i proszku abrazyjnego kierowana jest pod ciśnieniem na opracowywanego zęba.
Co istotne – w przeciwieństwie do tradycyjnego wiertła usuwana jest tkanka próchnicowa a w bardzo niewielkim stopniu zdrowa tkanka zęba.
Do głównych zalet metody należy przede wszytkim zwiększenie komfortu leczenia. Jest to bowiem metoda bezdotykowa więc nie ma nieprzyjemnych wibracji związanych z zastosowaniem wiertła. W zdecydowanej większości można zrezygnować ze znieczulenia bo opracowywanie ubytku jest znacznie mniej odczuwalne a w przypadku małych i średnich ubytków – praktycznie nieodczuwalne. Brak konieczności znieczulania skraca tym samym czas zabiegu.

Abrazja jak każda metoda ma pewne wady i ograniczenia. Co prawda jest ich niewiele ale należy od nich wspomnieć. Metoda ta najlepiej się sprawdza przy opracowywaniu małych i średnich ubytków. W dużych ubytkach czas opracowania wydłuża się, a przy rozległych ubytkach najczęściej i tak istnieje konieczność zastosowania tradycyjnego wiertła. Końcowe opracowanie wypełnienia również jest wykonywane techniką tradycyjną (drgania, hałas). Nie można usuwać nią wypełnień amalgamatowych. Nie stosuje się jej do szlifowania zębów i w leczeniu kanałowym.

Przeciwwskazaniem zdrowotnym jest astma oskrzelowa.